מי אני ומדוע הקמתי את האתר "כאן עובדים בכיף"

טל איתן (צילום: דפנה טלמון)
טל איתן (צילום: דפנה טלמון)

האם אפשר לנהל עסק עצמאי, קטן וממזרי, ולהרוויח מספיק כסף לא רק כדי לסגור את החודש, אלא גם להרוויח, וליהנות, יותר מאשר עבודה כשכיר/ה? האם יש אופציה אחרת, לחיים המטורפים ולמשרות המעצבנות של תשע עד חמש? איך מסתדרים עם החשבונות כעצמאיים? איך מוצאים לקוחות ודואגים שהכסף ייכנס כמו שעון בסוף החודש? איפה בכלל מתחילים? ומה עם הפחדים ההם, הישנים, כמו האם אני בכלל טוב מספיק? ובכלל, איך יש לי סיכוי מול הענקיים האגרסייבים האלה? מאיפה יבוא הכסף, הזמן, החשק או ההשראה?

אתם בוודאי מכירים את השאלות האלו. כולנו מכירים אותן. הן מסתובבות לנו בראש, וגם עמוק בתוך הלב, כמעט כל הזמן.  השאלות האלו הטרידו אותי מאוד, אז החלטתי לפתוח בלוג ולשתף את הסיפור שלי, הלבטים שלי והאתגרים שלי עם קהל הקוראים. התוצאה הדהימה אותי: מבלוג קטן (שעלה ב-2007, הזמן טס כשנהנים!) – המיזם שלי הפך עד מהרה לאתר ובו עשרות מדריכים, מאמרים ותכנים – ומאגר מידע מקיף וייחודי בתחום היזמות, הקמת עסק, עבודה מהבית ומסחר אלקטרוני. בלי להתכוון, וכמעט בלי לשים לב, צמח לי עסק חדש ושוקק פעילות שאפשר לי "לצאת לפנסיה" בגיל שלושים וקצת, להגשים את החלום ולעבור להתגורר בכפר קטן בצפון (כמובן, בעזרת עבודה מהבית, שהפכה להיות המומחיות שלי).

היום אני מנהל את העסקים שלי בשלט רחוק, מגיע למרכז אחת לחודשיים-שלושה כדי לוודא שהכל מתקתק כמו שצריך – ומתמקד בלעזור לאנשים אחרים לצאת לחופשי ולהגשים את החלומות העסקיים הפרועים ביותר שלהם.

זו בדיוק המטרה מאחורי האתר הזה, "כאן עובדים בכיף" – מאגר מידע, מאמרים, עזרים, מדריכים וטיפים בנושא עבודה מהבית, יזמות עסקית וניהול ופיתוח אפיקי הכנסה חדשים ואוטומטיים דוגמת מסחר אלקטרוני.

כעצמאי העובד מהבית, כבר הרבה מאוד שנים, וכמי שנותן ייעוץ עסקי ומלווה יזמים במגוון תחומים ונושאים, הרגשתי שחסר באינטרנט תוכן זמין, נגיש, רלוונטי, מעניין ומתאים, בעברית. כזה שידבר בשפה שלי, שיוכל לתת לי תשובות לשאלות שמסתובבות לי בראש כל הזמן, להציע לי טיפים, רעיונות, המלצות. ככל שעבר הזמן ואספתי לעצמי את התכנים האלה, הרגשתי שזה לא יהיה נכון לשמור את הכל רק לעצמי והחלטתי לשתף. כך נולד האתר הזה.

כאן אנסה לענות על שאלות ולהציע טיפים ועצות – מהניסיון האישי והמקצועי שלי, כמו גם מעבודתי עם יזמים ואנשי מקצוע שונים ומשונים. אספר לכם על התהליכים שעברתי ועודני עובר, ואארח – מפעם לפעם – פוסטים אורחים של כותבים מהשורה הראשונה כדי להאיר זוויות חדשות ומעניינות בכל הקשור לעצמאות, יזמות וכאמור – עבודה מהבית.

מי אני ומה הסיפור שלי?

בכל פעם שאני מתבקש להציג את עצמי או לספר על מה שאני עושה, אני קצת מתבלבל. איפה להתחיל? במה להתמקד?

בהכשרתי המקצועית, אני מגיע מעולם תאגידי התקשורת הגדולים ועתירי התקציבים. זה משפיע מאוד על הדרך בה אני תופס את הדברים: יש לי ראיית מאקרו רחבת היקף, היכרות עם פונקציות משמעותיות בשוק הישראלי והבינלאומי, והמון (המון!) קשרים עם אנשים נפלאים ומוכשרים שיצרתי עם השנים. עבדתי במשך שנים ב"ידיעות אינטרנט" כמנהל פרויקטים מיוחדים, והייתי אחראי על מספר ערוצי תוכן, לרבות עריכה, ניהול והקמה של מיזמים חדשים ב-ynet, למשל.

כמו כן, עבדתי ב"שידורי קשת" כמנהל פרויקט ראשי, והובלתי, עם קבוצה נבחרת של אנשי מקצוע, את ההקמה של אתר Mako. במקביל הייתי אחראי למספר פרוייקטים מעניינים ובראשם – הקמת דסק אינטרנט לחברת החדשות של ערוץ 2. אלו היו שנים מאוד אינטנסיביות שהניחו תשתית מצויינת לקריירה שלי כעצמאי.

לכל אורך השנים שמרתי גם על פעילות עצמאית, בזכות חברה קטנה שהקמתי כבר בגיל 19 – כשהייתי עדיין חייל. זה היה חלום שנשאר "על אש קטנה", כי לא כ"כ העזתי לעזוב את הביטחון שבעבודה כשכיר (ולמען האמת, גם לא הייתי טוב מספיק והרגשתי שיש לי עוד מה ללמוד ושאני צריך לצבור קילומטרז' אצל הגדולים לפני שאצא לקריירה עצמאית). בזכות החברה הזו, כבר בגיל 21 קניתי את הדירה הראשונה שלי, והצלחתי למנף את השנים הנפלאות ועתירות האנרגיה לפעילות שהייתה גם משתלמת כלכלית, אבל גם – ובעיקר – מעניינת ומעשירה.

שנה לפני שהקמתי את העסק שלי, ב-1998, הקמתי את קבוצת התקשורת GoGay, המפעילה מספר אמצעי תקשורת לקהילה הגאה בישראל, והייתה הגוף הגאה הראשון שקיבל הכרה רשמית כגוף תקשורת, בלשכת העיתונות הממשלתית במשרד ראש הממשלה. האתר זכה מספר פעמים בתואר "אתר השנה" של "ידיעות אחרונות" ושל אתר "ynet", וברבות השנים זכינו במספר רב של פרסים על הישגים עיתונאיים וחברתיים. במסגרת האתר קידמתי מאוד את המושג "כלכלה ורודה", מתוך ראייה כלכלית שבה דווקא בתקופת מיתון, אפשר ליצור צמיחה חיובית באמצעות פנייה למגזר ההומו-לסבי ולקהלי יעד ממוקדים אחרים. בנושא זה, אתם מוזמנים לקרוא ראיון שנתתי ל-TheMarker, ערב תחילת המיתון הקשה של 2008.

למרות שהעסקים שלי הצליחו לא רע בכלל, נשארתי שכיר ב-100% משרה, לפעמים גם יותר, ורק ב-2007 פרשתי סופית מכל עיסוקיי כשכיר ועברתי לעבוד במשרה מלאה (עבודה מהבית, איך לא? :)) בחברה שלי – שכבר העסיקה עובדים והייתה ערוכה לספק לי תשתית כלכלית רחבה מספקת ל"חצי-פרישה" שלי לחיי הכפר.

היום יש לי השקעות במספר הולך וגדל של מיזמים, ואני מאוד נהנה ללוות יזמים ויזמות בתהליכי הקמת עסקים חדשים. החלטתי להתמקד בחיי משפחה קרובים לאדמה ולטבע, ולכן בשנים האחרונות אני עוסק בעיקר בפרויקטים שקרובים לליבי, ובמקום לייעץ לתאגידים גדולים, אני מקדיש את מירב הזמן והמאמצים שלי בהשקעה בעסקים קטנים, אפילו זעירים, ובסביבה שבה אני חי – כפר האמנים אניעם הנמצא באחד המקומות היפים והנפלאים בצפוןן הארץ. במקביל, אני מפתח את העיסוק האמנותי שלי – הקמתי סטודיו, ואני לומד ועוסק באמנות, מציג בתערוכות ומשתתף בפרויקטים אמנותיים (בעיקר בתחום הפיסול).

יש משהו משחרר ומהנה בחיים הפשוטים האלו, ובידיעה שהידע שצברתי משמש, סופסוף, את מי שבאמת צריך אותו: עסקים קטנים ובינוניים שזקוקים לתמיכה, ייעוץ, ליווי וסיוע כדי להפוך למקור הכנסה יציב ורווחי.

זו – בעיניי – העבודה הטובה בעולם, ואני נהנה ממנה בכל יום מחדש.

ייעוץ עסקי ליזמים ועסקים קטנים ובינוניים (העבודה האהובה עלי בעולם).

אני יועץ ומלווה יזמים קטנים ובינוניים בתחומים מגוונים, עוזר להם בכתיבת תוכניות עסקיות ושיווקיות, ליווי מקצועי ואישי. בחלק מהמקרים אני גם רוכש מניות בפרויקט ומצרף אליו מנהלים מטעמי לצורך הזנקת העסק ומיצוי הפוטנציאל שלו.

מרצה בקורסים, סדנאות וקבוצות עבודה.

אני מעביר הרצאות בנושא יזמות, עבודה מהבית, שיווק ועסקים קטנים ובינוניים בישראל. בנוסף, אני מרצה במגוון קורסים ובהם קורס אטסי למתחילים ומתקדמים, שיווק ברשתות חברתיות, כתיבה שיווקית, פיתוח עסקי, פתיחת עסק חדש ועוד. תוכלו לקרוא עוד על הקורסים והסדנאות שלי (המוגשים במחיר סמלי לציבור) – בקישור הזה.

שירותי פיתוח וייעוץ עסקי לתאגידים, חברות גדולות ובינוניות.

במסגרת זו אני עוסק באבחון עסקי, מחקר שווקים, ניתוח פעילות, תחזיות פיתוח והשקעות עבור חברות גדולות ותאגידים. בין לקוחותיי כמה מהחברות המובילות בישראל בתחום המדיה, תקשורת, פיננסים, הוראה ופרסום.

נטוורקינג וקישור בין יזמים למשקיעים.

אני מאמין גדול בשיווק מפה לאוזן וביצירת נטוורקינג עסקי חזק, ומשקיע שעות רבות בפיתוח הקשרים שלי עם אנשים מרחבי העולם והעמקתם. בין היתר אני פועל בתחום איתור המשקיעים, מציאת אפיקי מימון וקרנות עבור סטארטאפים ויזמויות ועוד. יש לי קשר הדוק עם יזמים ומשקיעים רבים, ואני תמיד שמח לשדך בין השניים.

ייעוץ בנושאים מגוונים. 

שיווק, מכירות, קידום, כתיבת תוכן, עבודה מהבית ועוד.

מחקר ופיתוח אקדמי.

במסגרת פעילותי האקדמית באוניברסיטת תל-אביב אני עוסק במחקר התרבות ועורך מחקרים בנושאים מגוונים, ובהם: אבולוציה תרבותית, פסיכולוגיה תרבותית, תרבות חומרית ועוד. אני עוסק בין היתר במחקר זהות מקצועית וסטטוס, ומשקיע זמן ומשאבים רבים בניסיון להפוך את הידע האקדמי התיאורטי והמעשי לפרקטיקה עסקית יעילה ושימושית.

לצד פעילותי העסקית והאקדמית אני גם אמן פעיל, עוסק בפיסול בחומרים קרמיים בסטודיו שבבעלותי. החל מ-2016 מציג בתערוכות אמנות בגלריות וחללי תצוגה שונים בישראל. בימים אלו אני מקים עסק חדש – סטודיו לקרמיקה בכפר אניעם בו אני מתגורר. הוא נקרא MudHouse והוא יהיה מהמם 🙂

עסקים בבעלותי ומיזמים שיש לי בהם שותפות פעילה

לצד עבודתי כיועץ אני ממלא מספר תפקידים בחברות וארגונים שהקמתי או/ו בהם אני שותף. במקביל, יש לי מספר השקעות בפרויקטים שונים בארץ ובעולם. הנה כמה דוגמאות לעסקים המרכזיים שמעסיקים אותי:

מנכ"ל / בעלים – חברת הטכנולוגיה mcgroup (מקבוצת מטה קריצ'ר ישראל בע"מ). החברה מלווה ומקימה סטארטאפים ומיזמי אינטרנט רבים בארץ ובחו"ל. צוות החברה מציע שירותי הקמת אתרים, אפיון, עיצוב, ניתוח מערכות, ניהול פרויקטים ופיתוח טכנולוגי מתקדם במגוון כלים ללקוחות בארץ ובחו"ל. החברה שבבעלותי עוסקת גם בפיתוח אתרי מסחר אלקטרוני, הקמה, ניהול וקידום של חנויות אטסי, מרמלדה מרקט, אמזון ואיביי ומיזמי למידה מרחוק (e-Learning).

שותף / בעלים – פרוייקט Nossis: לפיתוח מערכת תוכן ייחודית לניהול אתרי תוכן בינוניים וגדולים במגוון תחומים בארץ ובחו"ל. למערכת מגוון עצום של כלים המאפשרים ליזמים ליצור עסקים מקוונים בקלות, במהירות ובצורה יעילה ובעיקר – רווחית.

מקים / מנכ"ל – קבוצת התקשורת GoGay: גוף התקשורת הוותיק והגדול בישראל הפונה לקהילת הלהט"ב.

MudHouse – עסק זעיר המלווה את פעילותי האמנותית: הצגה בגלריות, פיסול ועיצוב בחומר. משתמש בו כפלטפורמה לניהול ותפעול הסטודיו שלי, בכפר אניעם.

בשורה התחתונה

עברתי המון גלגולים בקריירה שלי. בבלוג הקודם שלי ב"רשימות" הוגדרתי כעיתונאי וחוקר תקשורת. בכתבה בעיתון אמרו שאני יזם אינטרנט. בטלוויזיה הגדירו אותי כמומחה אינטרנט. באוניברסיטה אני עוסק במחקר התרבות. אבל האמת היא שאני לא זה, ולא זה, ולא זה: אני פשוט טל.

האתר הזה משקף בדיוק את מה ומי שאני, חלק ניכר מהזמן, ואני כל כך שמח שהגעתם לביקור.


יש לכם הערות, שאלות או הצעות? לחצו כאן וצרו איתי קשר. אל תפספסו את דף הפייסבוק של "כאן עובדים בכיף", שכולל עדכונים, כתבות ומאמרים מומלצים.

אל תפספסו אף מדריך!

הרשמו כעת לרשימת התפוצה של כאן עובדים בכיף ותוכלו לקבל עדכונים על כתבות, מאמרים, מדריכים וטיפים לניהול העסק העצמאי, מסחר אלקטרוני, חנויות אונליין ועוד.
כתובת אימייל
פרטיכם ישארו חסויים במערכת